Budynek mieszkalny III - Budynki mieszkalne

Lokalizacja: Surrey, Wielka Brytania

Powierzchnia użytkowa: 1000 m2

Projekt: 2014

Autor: Stephen Donkin, Karolina Szałankiewicz

Na terenie posiadłości mieści się dwukondygnacyjny budynek mieszkalny znajdujący się na liście zabytków w statusie „Grade II”.

Zaproponowana została rozbudowa obiektu o nowoczesny garaż połączony z istniejącym obiektem oraz nadbudowa łącząca „starą” i „nową” część. Nadbudowa ta tworzy swoisty „pomost” pomiędzy dużym założeniem rezydencjonalnym a nowo projektowanym garażem.
Ideą było stworzenie rozbudowy odpowiadającej stylem architekturze rezydencji. Budynek garażu wpisuje się w kontekst miejsca, wzniesiony w duchu tradycyjnym z użyciem naturalnych materiałów lecz w nowoczesnej minimalistycznej formie. Dobór materiałów jest całkowicie spójny, wynikający z kontekstu, w zgodzie z otaczającą naturą. Duża połać dachu garażu z opadającą nisko kalenicą, ma podkreślać nowoczesny styl. Staje się on ewolucją stopniowo postępującą od historycznej rezydencji poprzez „łącznik” nadbudowy na nowoczesnej formie garażu kończąc.
Dostępność garażu jest dwukierunkowa. Przesuwne drewniane wrota znajdują się na przeciwstawnych końcach owalnego planu umożliwiając przejazd pod nim z dwóch stron. Budynek ma lekką stalową konstrukcje szkieletową ukrytą w dwóch linearnych ścianach. Wrota garażu rozsuwają się w całości po owalnych szynach i chowają na prostych odcinkach ścian. Rozwiązanie to wzmacnia efekt „unoszenia się” dachu ponad ziemią. Z kolei monochromatyczność materiału (wertykalne dębowe panele) daje poczucie czystości i oszczędności formy.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

+48 785 637 673

biuro@ba-creatio.pl

Creatio Karolina Szałankiewicz
ul. Szkolna16, Mymoń
38-524 Besko

NAPISZ DO NAS