Ekobudownictwo - Ekobudownictwo

Lokalizacja: powiat krośnieński

Powierzchnia użytkowa: 318,88 m2

Projekt: 2017

Autor: Karolina Szałankiewicz

Projektowany budynek wykonany jest w technologii budownictwa naturalnego STRAW – BALE, gdzie sprasowany snopek słomy stosowany jest jako wypełnienie szkieletu drewnianego budynku, materiał utrzymujący ciężar dachu lub materiał ocieplający. Do zalet bali słomianych można zaliczyć odnawialność materiału, niski koszt, łatwą dostępność, niepalność i wysoką wartość izolacyjną. Poprzez zastosowanie naturalnych materiałów budynek ma przyjazny mikroklimat, zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów, bo doskonale „oddycha”. Zimą długo trzyma ciepło a latem utrzymuje przyjemny chłód. Budynek zaprojektowano w konstrukcji szkieletowej z wypełnieniem z prasowanych kostek słomy, z „obrzutką” z kompozytu konopnego oraz tynkami glinianymi, całkowita grubość ściany zewnętrznej wynosi 60 cm.

Zaprojektowany budynek mieszkalny jednorodzinny posiada dwie kondygnacje nadziemne oraz podpiwniczenie. Budynek ma cztery wejścia z różnych kierunków. Główne wejście do budynku zlokalizowane jest od strony północnej, wejście techniczne do części podpiwniczonej ulokowane jest od wschodu. Od południa znajdują się dwa wyjścia na patio, które okala budynek z czterech stron świata. Od strony wschodniej na poziomie parteru znajduje się kolejne wyjście na patio.

Budynek posiada jedną klatkę schodową – o konstrukcji drewnianej pomiędzy parterem a piętrem oraz w konstrukcji żelbetowej pomiędzy parterem a piwnicą. Klatka schodowa jest otwarta i łączy hol na parterze z holem na pierwszym piętrze. Na parterze znajdują się pomieszczenia „strefy dziennej” tj. wiatrołap, hol, kuchnia, jadalnia, salon, spiżarnia, kotłownia i wc oraz pomieszczenia „strefy cichej” tj. dwa pokoje oraz łazienka wydzielone odrębną ścianą i oddzielnym korytarzem. Na pierwszym piętrze znajdują się następujące pomieszczenia; hol, trzy sypialnie, dwie łazienki oraz garderoba. Budynek posiada jeden drewniany balkon na pierwszym piętrze przy sypialni głównej. W piwnicy znajduje się garaż oraz pomieszczenia gospodarcze i techniczne.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

+48 785 637 673

biuro@ba-creatio.pl

Creatio Karolina Szałankiewicz
ul. Szkolna16, Mymoń
38-524 Besko

NAPISZ DO NAS