Gminna Izba Pamięci – przebudowa - Budynki użyteczności publicznej

Lokalizacja: powiat Sanocki

Inwestor: Jednostka samorządu terytorialnego

Powierzchnia użytkowa: 361,22 m2

Projekt: 2018

Autor: Karolina Szałankiewicz

Budynek Gminnej Izby Regionalnej od lat funkcjonuje jako obiekt muzealny. W budynku znajdują się bogate zbiory min. historycznych drewnianych maszyn rolniczych oraz wielu przedmiotów gospodarstwa domowego, jednakże stan budynku jest bardzo zły i kwalifikuje się do przebudowy.
Przebudowa budynku zachowuje jego charakter zarówno poprzez zachowanie niezmiennej powierzchni zabudowy, kubatury jak i poprzez użycie podobnych materiałów w części niższej budynku (np. drewno).
Obiekt składa się z dwóch budynków połączonych ze sobą ścianą;
– niższy budynek utrzymany jest w charakterze tradycyjnym poprzez użycie naturalnych materiałów na elewacji tj deska elewacyjna impregnowana malowana na jasny kolor. Przy oknach zaprojektowano ozdobne ościeżnice oraz ozdobne okiennice wykonane z jasnego drewna (sosna). Zachowana jest kubatura, powierzchnia zabudowy oraz kształt dachu w stosunku do istniejącego obiektu. Na dachu zaprojektowano płytkę włóknocementową z kryciem francuskim w kolorystyce jasno beżowej.
– wyższy budynek zaprojektowany jest jako obiekt nowoczesny. Na dachu i elewacjach użyto płytki włóknocementowej kładzionej podwójnie (cegiełka) w ciemno szarej kolorystyce. Połączenie dachu i ścian jest bez okapowe z ukrytymi rynnami i wewnętrznym odwodnieniem. Na części wyższej obiektu zaprojektowano również okładzinę HPL fornirowaną w kolorze jasnego drewna (sosny) z ażurowym wzorem wycinanym w płytach. Wzór pochodzi z miejscowości Strachocina, jest lokalnym motywem używanym w hafcie regionalnym. Poprzez jego uproszczenie powstała ażurowa forma „wycinanki”, która zarówno za dnia jak i nocą ma tworzyć efekty świetlne. Poprzez zastosowanie oświetlenia LED RGB elewacje nocą będą świeciły poprzez wycięte ażury. Istnieje możliwość sterowania kolorem oświetlenia.

Budynek Gminnej Izby Regionalnej jest obiektem częściowo podpiwniczonym (pomieszczenia techniczne), posiadający jedną kondygnacje nadziemną (parter i antresola) oraz poddasze nieużytkowe.
Na parterze znajdują się sale wystawowe, toalety, szatnia, sala wielofunkcyjna (wystawienniczo – warsztatowa), pomieszczenie socjalne oraz kotłownia. Na antresoli znajduje się przestrzeń wystawienniczo – warsztatowa.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

+48 785 637 673

biuro@ba-creatio.pl

Creatio Karolina Szałankiewicz
ul. Szkolna16, Mymoń
38-524 Besko

NAPISZ DO NAS