Budynek mieszkalny I - Budynki mieszkalne

Lokalizacja: West Sussex, Wielka Brytania

Powierzchnia użytkowa: 950 m2

Projekt: 2013

Autor: Damien Blower, Karolina Szałankiewicz

Country house in Surrey 1 jest imponującą wiejską rezydencją, ulokowany na ogromnym obszarze terenu z rozległymi panoramami.
Architektura obiektu jest w swej formie dość prosta i czysta, nie posiada zbyt zdobnych detali. Elementy cegły pojawiają się na tylnej elewacji zwracającej się ku garażowi oraz domowi dla gości. Całość obiektu charakteryzuje prostota i brak wyszukanej formy. W 2005 roku obiekt był po raz pierwszy poddany rozbudowie. Dom został powiększony o jedną kondygnację w jego wschodnim skrzydle, o dwie kondygnacje w części tylnej (dziedzińcowej) oraz zachodniej. Dom został poddany licznym przeróbkom instalacyjnym. Jego generalny stan uległ poprawie, został podniesiony standard wykończenia.

Strategia proponowanej rozbudowy skupiała się przede wszystkim na wprowadzeniu minimalnych prac ingerujących w plan istniejący obiektu. Poprawa funkcjonalności domu miała być osiągnięta poprzez rozbudowę go o nowe struktury addycyjnie dodane do głównego założenia. Rozbudowy są wzniesione w bardzo minimalistycznym charakterze. Jednym z takich przykładów jest przebudowa dużego tarasu na koszt powiększenia przestrzeni użytkowej sąsiadującej z nim sypialni. Kolejnym przykładem jest rozbudowa w „dziedzińcowej” części domu. Do całości prac zostały użyte podobne materiały wpisujące się w charakter i kontekst istniejącej tkanki. Ta rozbudowa znacznie podnosi standardy użytkowe domu, zaprojektowane zostało dodatkowe (serwisowe) wejście wprost do strefy technicznej budynku, zaopatrzonej w pralnie, suszarnie, spiżarnie, toaletę oraz serwisową klatkę schodową na pierwsze piętro. Rozbudowa przylega do istniejącego garażu, tworząc „suchą drogę” umożliwiającą komunikacje na osi dom-garaż. Powiększenie powierzchni użytkowej domu pozwoliło na modyfikacje aranżacji kuchni, która zyskuje dużo dodatkowej przestrzeni oraz dużą ilość światła. Dla potrzeb doświetlenia pomieszczenia kuchni zostały zaprojektowane dwa świetliki sufitowe oraz duże przeszklone panoramiczne drzwi ogrodowe. Na poziomie pierwszego piętra również przewidziane zostały zmiany funkcjonalno-konstrukcyjne. Dwa pokoje sypialniane znacznie zwiększyły swoje powierzchnie, dzięki czemu możliwe było zaprojektowanie prywatnych łazienek dla każdego z nich. Tutaj dużą część programu poprawy użytkowości domu stanowiły drobne zmiany konstrukcyjne. Dzięki tym działaniom powstała zupełnie nowa strefa głównej sypialni z dwiema garderobami oraz bardzo luksusową łazienką. Ponadto duża część poddasza została wykorzystana na strefę kinową z barem i salą gier.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

+48 785 637 673

biuro@ba-creatio.pl

Creatio Karolina Szałankiewicz
ul. Szkolna16, Mymoń
38-524 Besko

NAPISZ DO NAS